4 kwietnia 2013

Jak udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego ? art 168 k.p.



Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p.
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co istotne pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Pomimo tego jednak w praktyce spotyka się różnego rodzaju formy „zamiany” urlopu wypoczynkowego na środki finansowe, często nazywany jest ten proceder „sprzedażą urlopu”. Pomimo tego, iż jest to zabronione de facto ma on miejsce, podobnie, jak wymuszanie na pracownikach składania wniosków o udzielenie urlopu bezpłatnego. 

1 kwietnia 2013

Zakup używanego samochodu - pułapki prawne art. 394 k.c.

Zakup używanego samochodu na wtórnym rynku, budzi szereg emocji. Rynek pełen jest różnego rodzaju ofert sprzedaży, mniej, bardziej atrakcyjnych. Pamiętać jednak należy, iż sam pojazd to nie wszystko, zasada ograniczonego zaufania wynikająca z przepisów ruchu drogowego, powinna mieć również zastosowanie przy zawieraniu umów sprzedaży. Konsekwencje bowiem braku troski o własne interesy w tym zakresie mogą dla nas okazać się katastrofalne. Postaram się przybliżyć tematykę problemu uwypuklając zagrożenia, jakie mogą wiązać się z transakcjami sprzedaży samochodów używanych. Z uwagi na charakter publikacji tekst ten wolny będzie od porad związanych z metodologią dokonywania oględzin powłoki lakierniczej auta, skupię się na aspektach prawnych związanych z transakcją kupna – sprzedaży.

Pierwsza podstawowa zasada – czytamy ze zrozumieniem
Zawierając umowę sprzedaży nie możemy naszych działań ograniczać tylko i wyłącznie do złożenia podpisu na ostatniej stronie umowy. Przed złożeniem oświadczenia woli, przed podpisaniem umowy powinniśmy oddać się lekturze tekstu umowy. W tym celu warto jest znaleźć kilka chwil wolnego czasu i spokoju, tak aby emocje związane z oględzinami pojazdu nie zasłoniły nam obrazu rzeczywistości. Pierwszą zatem zasadą jest, iż tekst umowy sprzedaży należy przeczytać i to przeczytać ze zrozumieniem. Lektura bowiem tej umowy może doprowadzić nas do szeregu pytań i wątpliwości, które należy wyjaśnić w rozmowie ze sprzedającym nanosząc stosowne poprawki do tekstu umowy, tak aby tekst był czytelny i jasny dla obu stron umowy. Czytając dokument należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

- jak została określona cena sprzedaży ?
- czy zastrzeżony został zadatek ?
- czy określono w treści umowy kary umowne ?
- jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy ?
- kto sprzedaje pojazd ?