22 marca 2013

Nie koniecznie opłacalna reklama

Czytaj korespondencję, zanim dokonasz wpłaty
Do osób prowadzących działalność gospodarczą docierają różnego rodzaju oferty firm zewnętrznych: biur rachunkowych, portali reklamowych, firm hostingowych. Wydaje się, iż tego typu działania stały się już na tyle powszechne, iż nie powinny budzić kontrowersji.

W jednym jednak z przypadków, o jakim zostaliśmy poinformowani i poproszeni o dziennikarską interwencję, okazało się być inaczej. Wśród korespondencji przychodzącej na adres jednej z niewielkich częstochowskich firm znalazło się pismo, którego nadawcą jest Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o. Pismo nie było opatrzone podpisem, fakt nadania tej korespondencji przez wspomniany wyżej podmiot zweryfikowaliśmy w ramach kontaktu z pracownikiem infolinii KRPiP.

Pobieżna lektura wspomnianego pisma prowadzić może niezbyt uważnych adresatów do wniosku, iż są oni zobligowani do uiszczenia na rzecz KRPiP określonej w piśmie kwoty, na co wskazuje zapis "(...) w związku z powyższym prosimy o uregulowanie opłaty w wysokości 115,00 zł, w nieprzekraczalnym terminie do (tutaj data)". Dla "ułatwienia" w piśmie znajduje się również już gotowy odcinek do wpłaty, na poczcie czy w banku, z wypełnionymi danymi wpłacającego i odbiorcy, jak również określający datę płatności.

Jednak skrupulatniejsi czytelnicy dowiedzą się z tego pisma, kiedy ich własna firma została wpisana do centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki (rejestr odrębny od zbioru wpisów prowadzonego przez KRPiP - !). Dowiedzą się również, iż spółka KRPiP prowadzi swoją działalność gospodarczą jako podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego: "(…) na podstawie Art. 12 ustawy z dnia 15 września 2000 r., został utworzony Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców (…)". Zatem uzyskają informacje, które nie dość, że są dla nich oczywiste - data wpisu własnej firmy do ewidencji, to pozostające również de facto bez znaczenia dla prowadzonej przez nich działalności.


Przedsiębiorca, który poprosił o wyjaśnienie tej sytuacji, w porę zorientował się, iż sam fakt doręczenia mu wspomnianego pisma nie rodzi po jego stronie obowiązku uiszczenia jakiejkolwiek kwoty na rzecz KRPiP Sp. z o.o. i w żaden sposób nie jest to wymóg obligatoryjny związany z faktem prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Powyższe wątpliwości zrodziła adnotacja, która znalazła się na dole pisma, a z której wynika, iż "dokument" ma charakter oferty. Sprawdziliśmy - faktycznie korespondencja nie ma charakteru "wezwania do zapłaty" czy "monitu ostatecznego", a jest jedynie ofertą sformułowaną przez KRPiP Sp. z o.o. Nie ma ona charakteru wiążącego dla jej adresata. Reasumując, Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców Sp. z o.o. jest po prostu jednym z wielu "prywatnych" rejestrów, w którym obecność przedsiębiorcy nie jest obligatoryjna, mimo iż pisma wychodzące z KRPiP mogą sprawiać wrażenie urzędowej korespondencji.

Warto zatem jest najpierw zapoznać się uważnie z treścią korespondencji, aby mieć możliwość dokonania racjonalnej oceny napływających do nas ofert pod kątem ich zgodności z potrzebami i obowiązkami przedsiębiorców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Autor bloga zastrzega sobie prawo do modyfikacji / usunięcia treści komentarzy, jeśli mogą one naruszać prawo lub zasady współżycia społecznego.