26 listopada 2013

Świadectwo pracy po śmierci pracodawcy



Świadectwo pracy po śmierci pracodawcy

Temat wydawałoby się nie wymagający doprecyzowywania czy szczegółowego analizowania. W praktyce jednak przysparzający szeregu problemów nie tylko pracodawcom ale również i pracownikom, którzy znaleźli się w sytuacji, w jakiej to ich pracodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nagle umiera. 

Zasadniczo art. 63 k.p. reguluje skutki prawne wygaśnięcia stosunków pracy pracowników na skutek zgonu ich pracodawcy. Jednak regulacja ta jest niewystarczająca jeśli chodzi o konkretne szczególne stany faktyczne np. nie określa podmiotu przejmującego obowiązki pracodawcy wobec pracowników, w tym także w zakresie wydania świadectw pracy.

16 listopada 2013

Fotoradar - ochrona rodziny

Wrocławski Sąd Okręgowy wydał rozstrzygnięcie w spr. o sygn. akt sygn. IV Ka 760/13 w którym to kategorycznie stwierdził, iż niedopuszczalne jest zmuszanie właściciela auta do tego, aby wskazał on kto konkretnie kierował pojazdem mechanicznym w czasie gdy przekroczył on dozwoloną prędkość, w sytuacji kiedy to zdjęcie wykonane fotoradarem jest nieczytelne przez co nie pozwala na dokonanie takich ustaleń. Sąd podkreślił, iż w szczególności zasadnym jest tego rodzaju rozstrzygnięcie, jeśli ma to dotyczyć osób najbliższych dla właściciela pojazdu np. żony czy dzieci.

15 listopada 2013

Kodeks Pracy - zagadnienia cz. 2

Odrębne akty ustawowe
Według treści zapisu art. 9 k.p. ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.  Co istotne postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Dodatkowo postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują. 

13 listopada 2013

Kodeks Pracy - zagadnienia cz. 1


Prawo Pracy
Czym jest prawo pracy ? Mówiąc najogólniej, jest to zbiór norm prawnych, jakie regulują swoją treścią stosunki związane z pracą. Odróżnić należy je od prawa do pracy, jako swego rodzaju uprawnienia. Prawo pracy w rozumieniu przedmiotowym to zbiór norm prawnych określających prawa i obowiązki podmiotów będących stronami w stosunkach związanych z pracą.

Źródła prawa pracy
Polska zalicza się do krajów, tzw. prawa stanowionego, czyli takiego, które wywodzi się z rozstrzygnięć organów państwowych, jakie posiadają nieusprawnienie do stanowienia norm ogólnych, które obowiązują powszechnie. Akty więc wydawane przez te organy stanowią źródło powszechnego prawa pracy, czyli obowiązują one wszystkich jego adresatów. Do tak rozumianych źródeł powszechnego prawa pracy zaliczymy: ustawy oraz akty podustawowe wydawane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania.

W tej specyficznej jednak gałęzi prawa funkcjonują także autonomiczne, swoiste źródła prawa pracy. Zaliczymy do nich przede wszystkim układy zbiorowe pracy oraz inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, regulaminy pracy, regulaminy wynagradzania i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Prawie darmowa karta kredytowa …

Realizując zakupy w sklepie wielkopowierzchniowym, klientka skorzystała z możliwości zakupu sprzętu elektronicznego w systemie ratalnym. Wniosek rozpatrzony został na miejscu a konsumentka stała się właścicielką wymarzonego odbiornika telewizyjnego.
Po pozytywnie zweryfikowanym wniosku kredytowym, decyzji w oparci o którą dokonano sprzedaży pracownik bankowy przekazał klientce informacje iż dodatkowo otrzyma drogą pocztową kartę kredytową. W pierwszej kolejności klientka wyraziła swój sprzeciw, albowiem nie była zainteresowana takim rozwiązaniem. W odpowiedzi pracownik jednak wyjaśnił, iż karta jest zupełnie darmowa i że nie musi z niej korzystać jeśli sobie tego nie życzy. Niestety jednak warunkiem zakupu na raty telewizora w przedstawionym jej systemie ratalnym jest wydanie karty kredytowej.