14 lutego 2013

Ustawa o zwolnieniach grupowych Dz.U.2003.90.844 cz. I / II

Zwolnienia grupowe - porozumienie z pracodawcą

W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie organizacji związkowych tematyką procedury, jaka obowiązuje przy zawieraniu z pracodawcą porozumienia odnoszącego się do zwolnień grupowych w zakładzie pracy, postaram się przybliżyć to zagadnienie, jednocześnie przekazując kilka praktycznych uwag, które warto jest mieć na względzie prowadząc rozmowy z pracodawcą na temat zwolnień pracowników z przyczyn ich niedotyczących.

Przypomnieć należy, iż zagadnienia dotyczące zwolnień potocznie nazywanych "zwolnieniami grupowymi" uregulowane zostały zapisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 ze zm.).

 
Zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych
Pracodawca jest obowiązany zawiadomić na piśmie zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia, liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą, grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie, proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia, kolejności dokonywania zwolnień pracowników, propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem, a jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości.

Termin dla zawarcia porozumienia
Zgodnie z treścią zapisu art. 3 ww. ustawy pracodawca - w terminie nie dłuższym niż 20 dni od dnia zawiadomienia o planowanych zwolnieniach grupowych - i zakładowe organizacje związkowe zawierają porozumienie, w którym określają zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia.
Porozumienie określać powinno także obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem. Nadmienić należy, iż przedmiotowe porozumienie winno mieć zachowaną formę pisemną. W odniesieniu do terminu, jego przekroczenie nie powinno mieć negatywnych skutków względem np. możliwości zanegowania zapisów zawartego porozumienia.

Reprezentatywne organizacje związkowe
W sytuacji, kiedy nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u pracodawcy, treść porozumienia pracodawca uzgadnia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 241.25a Kodeksu pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Autor bloga zastrzega sobie prawo do modyfikacji / usunięcia treści komentarzy, jeśli mogą one naruszać prawo lub zasady współżycia społecznego.