13 lutego 2013

Zwolnienia grupowe Dz.U.2003.90.844 cz. IV

Zwolnienia grupowe - jak minimalizować skutki (IV)

Kontynuując rozważania dotyczące zwolnień grupowych przejdziemy do kolejnych zagadnień związanych z tym tematem.

Przechodząc na grunt kolejnych zapisów Ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wskazać należy, iż wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po dokonaniu przez pracodawcę zawiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy w trybie art. 4 ust. 1 ww. Ustawy, a w przypadku gdy nie jest ono wymagane, nie wcześniej niż po zawarciu porozumienia ze związkami zawodowymi (art. 3 ust. 1 i 3 ww. Ustawy) lub spełnieniu obowiązku, o którym mowa, tj. po wydaniu regulaminu (art. 3 ust. 4 i 5 ww. Ustawy). Naruszenie ww. normy skutkować będzie naruszeniem przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, w rozumieniu zapisu art. 45 k.p.

Rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia zawiadomienia powiatowego urzędu pracy, a w przypadku gdy nie jest ono wymagane - nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia zawarcia porozumienia bądź wydania regulaminu. Termin ma charakter terminu minimalnego i nie może on zostać skrócony. W praktyce naruszenie 30-dniowego okresu ochronnego stanowić będzie wyraz naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 k.p..



W przypadku upadłości lub likwidacji zakładu
Przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy stosuje się przepisy art. 41(1) § 1, art. 177 § 4 i 5, art. 186(1), art. 186(8) i art. 196 pkt 2 Kp, a także odrębne przepisy regulujące rozwiązywanie z pracownikami stosunków pracy z takiego powodu:
- pracownicy w wieku przedemerytalnym - art. 41(1) § 1
- pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego - art. 177 § 4
- pracownicy wychowujący dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego - art. 177 § 5
- pracownicy na urlopie wychowawczym - art. 186(1)
- pracownicy składający wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy jako uprawnieni do urlopu wychowawczego - art. 186(8)
- pracownicy młodociani zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego - art. 196 pkt 2 Kp.
Wyżej wspomniane wyliczenie jest wyczerpujące. Oznacza to, iż mechanizmy gwarantujące trwałość stosunku pracy nadal znajdują zastosowanie względem innych kategorii pracowników, nie są one uchylane. Jeśli więc przepisy wprowadzające ochronę nie określają mechanizmu pozwalającego na rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy, zakazy nadal obowiązuję w szczególności, np. osoby chronione, na gruncie zapisu art. 32 ust. o związkach zawodowych, społeczni inspektorzy pracy, członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego i europejskiej rady zakładowej, członkowie rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego.
Z uwagi na fakt, iż przepisy wprowadzające ochronę trwałości stosunku pracy ww. grupy pracowników nie zawierają w swych zapisach norm dopuszczających rozwiązanie za wypowiedzeniem umów o pracę pracowników w związku z upadłością albo likwidacją pracodawcy, pracodawca ma jedynie możliwość zawarcia indywidualnego porozumienia dotyczącego rozwiązania danego stosunku pracy.

Wysokość odprawy
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawa przybiera więc postać swego rodzaju rekompensaty z tytułu utraty przez pracownika zatrudnienia w związku z faktem, iż taki stan rzeczy nie ma charakteru zawinionego. Podkreślić należy, iż odprawa należna jest pracownikowi bez względu na to, czy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi w następstwie wypowiedzenia czy na skutek zawartego wypowiedzenia, bez względu też na to, czy jest to realizowane w ramach zwolnień grupowych w trybie zbiorowym czy też w trybie indywidualnym (art. 10 ust. 1 ww. Ustawy).
Z uwagi na fakt, iż przepisy ww. Ustawy odnoszą się także do umów terminowych, należy stwierdzić, iż odprawa należna również będzie pracownikom zatrudnionym na podstawie terminowych umów o pracę.
Przy ustalaniu wysokości odprawy istotne jest ustalenie długości okresu zatrudnienia pracownika, którym legitymuje się u danego pracodawcy, co ważne znajduje tutaj zastosowanie przepis art. 36 § 1(1) Kp. Zgodnie z tym przepisem do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23(1) Kp, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy. Ustawa nie precyzuje zasad obliczania okresów zatrudnienia, co prowadzi do powstania wątpliwości w zakresie tego, do kiedy liczyć okres zatrudnienia - do dnia złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu czy też za datę końcową przyjmować datę rozwiązania umowy po upływie okresu wypowiedzenia. Przyjmuje się, iż druga opcja interpretacyjna jest właściwą.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Swego rodzaju problematyczną kwestią jest prawo do odprawy pracowników, którym wręczono wypowiedzenia zmieniające, których nie zaakceptowali, na skutek czego doszło do rozwiązania ich stosunku pracy. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w treści wyroku z 9 listopada 1990 r. (I PR 335/90), w którym czytamy, iż rozwiązanie stosunku pracy w trybie wypowiedzenia zmieniającego, a nie definitywnego ma tylko znaczenie dla oceny, czy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy. Zatem kształt propozycji nowych warunków zatrudnienia ma tutaj istotne znaczenie z punktu widzenia oceny, czy odmowa pracownika ich przyjęcia nie stała się przypadkiem podstawową przyczyną rozwiązania stosunku pracy, współprzyczyną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Autor bloga zastrzega sobie prawo do modyfikacji / usunięcia treści komentarzy, jeśli mogą one naruszać prawo lub zasady współżycia społecznego.